Kedy prerezávať stromy a kríky
V chladnejších oblastiach je najvhodnejším obdobím na prerezávanie kríkov a stromov marec až polovica apríla, kým sú rastliny v období vegetačného pokoja. Keď sa rastlina prerezáva v tomto období, hoja sa rezné plochy rýchlejšie.
Kedy prerezávať stromy a kríky
V chladnejších oblastiach je najvhodnejším obdobím na prerezávanie kríkov a stromov marec až polovica apríla, kým sú rastliny v období vegetačného pokoja. Keď sa rastlina prerezáva v tomto období, hoja sa rezné plochy rýchlejšie.
Prečo na období prerezávania záleží
Rozsiahle druhy prerezávania, ako je zmladzovací rez, by sa mali robiť skoro na jar pred začiatkom vegetačného obdobia. Rastliny sa tak dokážu úspešne zotaviť. Aj keď sa obdobie vegetačného pokoja rastlín začína na jeseň, prerezávanie v decembri a januári sa neodporúča, pretože hubové choroby sa v chladnom, vlhkom prostredí šíria ľahšie. Na to je potrebné dbať najmä v prípade stálozelených kríkov.
Upozorňujeme! Ostatné záhradnícke práce, medzi ktoré patrí napríklad odstraňovanie odumretých a chorých častí rastlín, je možné vykonávať kedykoľvek v priebehu roka.
Vezmite do úvahy prúdenie miazgy a kvitnutie
Rastliny so silným jarným glejotokom sú výnimkou. Tieto odrody je nevyhnutné prerezávať neskôr v lete alebo na konci zimy, kým začne miazga prúdiť najsilnejšie. Medzi tieto odrody patrí napríklad pagaštan konský, orech vlašský, čerešňa, breza, slivka, čerešňa vtáčia a javor (Acer saccharum).
Je dôležité vziať do úvahy aj to, kedy krík kvitne
Kríky kvitnúce na jar by sa mali prerezávať na jeseň, teda pred ďalšou vegetačnou sezónou. Pretože tieto kríky kvitnú na prírastkoch z predchádzajúceho roka, pripravili by ste ich o nové puky, čím by ste obmedzili kvitnutie. Kríky kvitnúce na jar prerezávajte hneď po odkvitnutí v máji, júni alebo júli, aby mali v ďalšom roku čo najviac kvetov. Odporúčame to najmä v prípade tzv. remontantných kríkov, ktoré počas vegetačného obdobia opakovane zakvitajú. Medzi tieto druhy kríkov patria kríky z rodu Choisya, ruže a azalky. Keď kvety ostriháte po jarnom odkvitnutí, dočkáte sa veľkolepého kvitnutia až do prvých mrazov.
Medzi ďalšie bežné druhy kríkov kvitnúcich na jar patria: pajazmín, slizoplod, pieris, orgován, vajgélia, červienka, trojpuk, podslnečník, kéria japonská, forzítia, prútnatec a magnólia.
Kríky kvitnúce v lete kvitnú na tohtoročných prírastkoch. Preto tento druh kríkov prerezávajte radšej na jar, pred začiatkom nového vegetačného obdobia. Najskôr na začiatku marca odstráňte všetky odkvitnuté kvety z kvitnutia v predchádzajúcom roku a potom na konci marca ker mierne prerežte. Odkvitnuté kvety neodstraňujte hneď po odkvitnutí (ako na kríkoch kvitnúcich na jar), pretože zvädnuté kvety vytvárajú ochranný kryt proti zimnému mrazu. Keď zbavíte kríky kvetov hneď po odkvitnutí na jeseň, rastliny nebudú mať dostatok času sa riadne zahojiť, čo môže napomôcť šíreniu škodcov a hubových chorôb.
Medzi ďalšie bežné druhy kríkov kvitnúcich v lete patrí: budleja Dávidova, hortenzia, šalvia, kríčková ruža, slezovec, eskalónia a abélia.
Kedy prerezávať rozličné skupiny rastlín
V našich odporúčaniach ide o zovšeobecnenie. Všeobecné odporúčania nemusia vždy presne zodpovedať všetkým odrodám. Pre podrobnejšie pokyny ku konkrétnym odrodám odporúčame riadiť sa odbornejšími zdrojmi, než je tento všeobecný zdroj.
Obdobie prerezávania je v kalendári znázornené orientačne. Závisí od počasia.
Kríky
Prerežte skoro na jar, pred začiatkom vegetačného obdobia, približne tretinu najstarších konárov. Ak rastlina kvitne na nových prírastkoch, počkajte s prerezaním až po odkvitnutí.
Február–Marec: Prerezávajte skoro na jar.
Jún–August: Ak krík kvitne skoro na jar, prerezávajte po odkvitnutí.
Živé ploty
Živé ploty zastrihávajte každú jar, kým začnú pučať, a potom znovu neskôr v lete podľa potreby, ak je potrebné obmedziť ich rast.
Február–Marec: Prerezávajte skoro na jar.
Júl: Zastrihávajte v lete.
Bobuľoviny
Bobuľoviny prerezávajte skoro na jar. Odstráňte všetky poškodené, staré, pováľané konáre, prípadne konáre, ktoré už neplodia.
Marce–Apríl: Prerezávajte na jar.
September: Prerezávajte po zbere.
Ovocné a iné stromy
Ovocné a iné stromy prerezávajte na jar, kým začnú pučať. Výnimkou z tohto pravidla sú stromy so silným jarným glejotokom: tie prerezávajte neskôr v lete alebo na konci zimy, kým začne miazga prúdiť najsilnejšie.
Február–Apríl: Prerezávajte skoro na jar.
Júl–August: Ak na jar prúdi miazga, prerezávajte koncom leta.
Ihličnany a ihličnaté živé ploty
Ihličnany a ihličnaté živé ploty prerezávajte skoro na jar. Ak je to potrebné, nové prírastky prerežte znovu v lete. Pamätajte na to, že väčšina ihličnanov rastie pomaly. Preto prerezávajte len opatrne.
Február: Prerezávajte skoro na jar.
Júl: Zastrihávajte v lete.
Október: Podľa potreby zastrihávajte na jeseň.
Kvety a bylinky
Bylinky a kvety zberajte skoro ráno za slnečného počasia. Nie po daždi.
Jún–September.