Strihanie byliniek a kvetov

Kvety a bylinky treba zbierať počas suchého počasia.

Strihanie byliniek a kvetov

Kvety a bylinky treba zbierať počas suchého počasia.

Ako strihať a kedy zbierať bylinky

Bylinky zbierajte ráno, keď je v nich najvyšší obsah aromatických látok. Dážď arómu znižuje. Preto bylinky nezbierajte bezprostredne po daždi. Radšej niekoľko dní počkajte. Odumreté a suché časti rastlín odstraňujte, aby ste podporili ich ďalší rast.

Kedy zbierať divorastúce bylinky

Sezóna zberu divorastúcich byliniek, ako je žihľava, sa začína v máji. Zo žihľavy sú na zber najvhodnejšie nedrevnaté stonky s mäkkými listami.

Môžete ich zbierať na rovnakom mieste počas celého leta, pretože rastliny znovu obrastajú a rýchlo nahradia odstránené časti.

Kedy zbierať divorastúce bylinky

Ako a kedy rezať kvety

Rezané kvety sú najčerstvejšie ráno. Na rez si vyberte také druhy, ktoré vydržia dlhšie a nezhadzujú rýchlo okvetné lístky.

Letničky

Letničky sú jednoročné rastliny, ktoré sa dajú vypestovať zo semiačok, alebo kúpiť ako sadenice.

Medzi letničky, ktoré dlho vydržia vo váze, patria cínie, nechtík, nevädza, krasuľka, papuľka a slnečnica.

Letničky

Trvalky

Trvalky sú trvalé rastliny, ktoré na stanovišti vydržia veľa rokov. Ich nadzemné časti na jeseň odumierajú, ale korene prezimujú.

Medzi trvalky vhodné na rez kvetov patrí napríklad jarmanka, rebríček, alchemilka, prilbica, astra, stračonôžka, echinacea, pivónia a gypsomilka (šater, alebo nevestin závoj).

Trvalky

Kvety na sušenie

Kvety na sušenie sa režú po uschnutí rosy. Nemali by ste ich zbierať v daždivom počasí. Na sušenie sa najviac hodia práve rozkvitajúce kvety.

Medzi ideálne druhy na tento účel patria napríklad slamienky, encélie, zajačí chvostík a limonky.

Kvety na sušenie
Zobraziť všetky